Koliko medalj so osvojile države nekdanje ZSSR na olimpijskih igrah 2008?

Če se nekdanja ZSSR ne bi razpadla, bi na olimpijskih igrah v Pekingu leta 171 osvojila 2008 medalj, več kot katera koli druga država. ZSSR ali bolj formalno Zveza sovjetskih socialističnih republik je bila na svojem vrhuncu največja nacionalna država na svetu. Vključevala je sodobno Rusijo in večino držav, ki so danes znane kot »vzhodni blok«. Ustanovljena je bila leta 1922, vendar je bila razpuščena leta 1991, kar je vodilo v zlom in razpad, ki v mnogih pogledih še vedno traja. Na olimpijskih igrah 15 je sodelovalo 2008 neodvisnih držav, ki so bile nekoč del ZSSR. Z izjemo Rusije, ki se je v skupnem seštevku medalj uvrstila na tretje mesto, se nobena od teh držav ni izkazala izjemno dobro. Ko pa so njihovi rezultati združeni in združeni, pa prevladujejo nad konkurenco. Seveda je ta dominacija relativna; težko je vedeti, ali bi bile številke enake, če ne bi prišlo do razpada. Številni dejavniki, vključno z usposabljanjem, nacionalno zvestobo in splošno motivacijo, vplivajo na osvajanje medalj. Številke, predstavljene v tabelah, ki sledijo, so kot take zanimive kot malenkost, vendar se nanje ni mogoče realno zanesti za napovedovanje preteklosti ali špekulacije o tem, kaj bi lahko bilo. Odgovor na vprašanje, koliko medalj so osvojile države nekdanje ZSSR na olimpijskih igrah 2008, je nujno zahteva malo hipotetičnega razmišljanja in realnih špekulacij.
Razumevanje razpada ZSSR
ZSSR je razpadla v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja in nekoč močna država se je razbila na številne neodvisne republike. Razpad ni bil čist, številne nove države pa so pestile državljanska vojna in nemiri, saj so voditelji poskušali najti skupni jezik in vzpostaviti vodstvo stran od Kremlja, glavnega ruskega vodstva, ki je držalo Sovjetsko zvezo skupaj. Meje mnogih od teh držav so se v letih po razpadu močno premaknile, vendar so običajno priznane kot 1990 neodvisnih republik. Po abecedi so to Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Estonija, Gruzija, Kazahstan, Kirgizistan, Latvija, Litva, Moldavija, Rusija, Tadžikistan, Turkmenistan, Ukrajina in Uzbekistan.
Rekonstrukcija grofa Sovjetske zveze
Naslednji grafikon prikazuje število medalj, ki so jih v letu 2008 osvojile države, ki so bile nekoč del Sovjetske zveze.

Razčlenitev medalj na splošno
Na olimpijskih igrah 2008 v Pekingu so Združene države osvojile skupno štetje medalj s skupno 110 medaljami. Kitajska pa je osvojila bistveno več zlatih medalj; 51 proti 36 za ZDA, Rusija je z 72 skupnimi medaljami na tretjem mestu.

Pomembni premisleki in meja napake
Pomembno je vedeti, da so številke, predstavljene tukaj, predstavljene v umetnih okoliščinah. Nemogoče je vedeti, ali bi bilo število tako visoko – ali celo višje – če se ZSSR ne bi razpustila.
Na osvojitev medalj vpliva veliko različnih dejavnikov. Morda bi bili nekateri športniki manj ali bolj motivirani za tekmovanje za Sovjetsko zvezo in bi bili njihovi rezultati drugačni. Poleg tega je število udeležencev na olimpijski dogodek iz ene države omejeno. V nekaterih primerih na primer dobitnica medalje iz Moldavije morda sploh ne bi sodelovala na olimpijskih igrah, ker se je beloruski športnik morda kvalificiral pred njo.
Tudi financiranje športnikov s strani njihovih olimpijskih komitejev bi bilo zagotovo drugačno, morda bolj ali manj, kar bi verjetno imelo velik vpliv na rezultate.
Čeprav ima veliko opraviti s predanostjo in talentom, na tekmovanje za osvojitev največ medalj močno vplivajo tudi morebitne samovoljne politične meje. Na primer, če bi se Združene države v državljanski vojni razdelile na dve državi, bi zagotovo obe sestavni deli sami osvojili manj medalj.
Republike, ki so se kasneje same razpustile
Kot smo že omenili, razpad ZSSR ni bil čist. Dve prvotni novi republiki, Jugoslavija in Češkoslovaška, sta se kasneje tudi sami razpadli v številne različne in neodvisne države. Naslednji grafikoni prikazujejo, kako bi izgledal seštevek medalj teh držav, če bi ostali skupaj.
Olimpijske medalje 2008 iz držav nekdanje Jugoslavije
Nekdanja Jugoslavija se je razdelila na osem različnih držav (sedem, če izvzamemo Kosovo). Medalje so prejele le tri države nekdanje Jugoslavije, a bi bile skupaj ena izmed prvih 20 držav po skupnem osvojenih medaljah.

Država Zlata Srebrna bronasta skupna medalje
Slovenija 1 2 2 5
Hrvaška 0 2 3 5
Srbija 0 1 2 3
Skupaj 1 5 7 13

Olimpijske medalje 2008 iz držav nekdanje Češkoslovaške

Nekdanja Češkoslovaška se je 1. januarja 1993 razpadla na Češko in Slovaško. Skupaj bi osvojili skupno 12 medalj, s čimer bi se uvrstili med 20 najboljših držav na svetu.