Kako delujejo nadure v hokeju?

Podaljški v hokeju, tako kot v katerem koli športu, so časovno obdobje, ki se uporablja za določitev zmagovalca tekme, ki je ob koncu rednega časa izenačena. Hokejski podaljški sodijo v kategorijo “nenadne smrti”, kar pomeni, da zmaga prva ekipa, ki zadene, vendar obstaja nekaj različic. V rednem delu Nacionalne hokejske lige izenačenim tekmam sledi petminutni podaljšek. Podaljšek se igra štiri na štiri, medtem ko v regulaciji nastopa pet igralcev na stran.

Če nobena ekipa med petminutnim podaljškom ne zadene zadetka, se moštvi izvedeta “ustrelitev”. V streljanju vsaka ekipa izbere tri igralce, ki izvajajo tisto, kar je v bistvu enajstmetrovka – igra ena na ena med enim igralcem in vratarjem druge ekipe. Ekipi v streljanju izmenjujeta strele, zmagovalka je ekipa z največ goli v treh poskusih. Če ekipe po treh krogih streljanja ostanejo izenačene, se dodajajo dodatni krogi, dokler izenačenje ni prekinjeno. Streli se pogosto uporabljajo tudi v mednarodni igri, čeprav so mednarodna streljanja običajno sestavljena iz petih krogov namesto treh.

V posezonski sezoni lige NHL – končnici Stanleyjevega pokala – se streljanja ne uporabljajo, vendar izenačenja niso dovoljena. Če je tekma ob koncu reda izenačena, ekipe igrajo standardno 20-minutno obdobje podaljška. Še vedno je nenadna smrt, vendar je obdobje daljše. Če ekipi ostaneta izenačeno po prvem podaljšku, sledi odmor, podoben kot med rednimi obdobji, in ekipe nadaljujejo igro z nadaljnjimi 20-minutnimi podaljški. To se nadaljuje, dokler ena ekipa ne doseže zadetka.

Ker je točkovanje v hokeju razmeroma redko, lahko ta slog podaljškov povzroči nekaj izjemno dolgih iger. Najdaljša tekma v zgodovini lige NHL je bila tekma končnice med Detroit Red Wings in Montreal Maroons leta 1936, ki jo je Detroit dobil z 1:0 po več kot 116 minutah podaljška – ali skoraj šestih polnih podaljških. Šest podaljškov je enakih dvema polni tekmama, ki so bile odigrane po treh regulacijskih obdobjih.

Štirinajstkrat se je finale Stanleyjevega pokala končalo z golom po podaljšku. Najnovejša je bila leta 2000, ko je Jason Arnott iz New Jerseyja v drugem podaljšku 6. igre zadel vratarju Dallasa Edu Belfourju in tako Devilsom podelil Stanleyjev pokal.