Kaj je Kentucky Derby?

Kentucky Derby je letna 1.25 milja konjska dirka za triletne čistokrvne, ki poteka na dirkališču Churchill Downs v Louisvillu v Kentuckyju. Uvršča se na prvo mesto po udeležbi med dogodki American Thoroughbred Racing in je prva od treh stopenj v Triple Crown of Thoroughbred Racing, ki vključuje tudi The Preakness Stakes in The Belmont Stakes. To je eden od edinih dogodkov ameriških čistokrvnih dirk, ki pritegne široko občinstvo izven sveta konjskih dirk. Poznan je tudi kot “Tek za vrtnicami”, ker zmagovalnemu konju prejme odejo vrtnic in kot “najbolj vznemirljivi dve minuti v športu”.

Kentucky Derby, ki se je začel leta 1875, je ena najdaljših dirk čistokrvnih konj v Združenih državah. Začel ga je polkovnik Meriwether Lewis Clark mlajši, ki se je udeležil več konjskih dirk v Angliji in Franciji med obiskom Evrope leta 1872. Regija Bluegrass v Kentuckyju, Clarkov dom, je bila znana po vzgoji dirkalnih konj, Clark pa je ustanovil dirkalni klub Louisville. zagotoviti sredstva za izgradnjo dirkališča. Clark je sčasoma ustanovil Churchill Downs, ki je dobil ime po Henryju in Johnu Churchillu, Clarkovih sorodnikih, na katerih zemljišču je bila proga zgrajena.

Kentucky Derby je bil prvotno dolg 1.5 milje, skladno z dirkami, ki se jih je Clark udeležil v Evropi, vendar so ga leta 1.25 spremenili v 1896 milje. Prvi Kentucky Derby je predstavljal 15 konj pred 10,000 gledalci in zmagal ga je žrebe Aristides, ki ga jaha Oliver Lewis. Več kot polovico prvih 28 letnih dirk so zmagali konji, ki so jih jahali črni džokeji. Po uspešni uvodni dirki je imel Kentucky Derby resne finančne težave do leta 1902, ko je Churchill Downs prevzela skupina poslovnežev pod vodstvom polkovnika Matta Winna. Od takrat je Kentucky Derby najuspešnejša in najbolj znana triletna konjska dirka v ZDA.

Priljubljenost derbija Kentuckyja je povzročila njegovo prvo televizijsko oddajo leta 1952, od takrat pa se predvaja vsako leto. Od leta 2004 je bilo džokejem dovoljeno, da oglašujejo korporacije tako, da nosijo logotipe podjetij na svojih oblačilih. Poleg dirke je Kentucky Derby tudi glavna atrakcija zaradi zabave, ki ga obdaja. Ključni simbol vzdušja je metin julep, uradna pijača dirke, ki je narejena iz burbona, mete in preprostega sirupa na ledu.