Kaj je Boggle®?

Boggle® je besedna igra, ki jo je leta 1972 razvil Alan Turoff. Najprej ga je tržil Parker Brothers, ki je zdaj hčerinska družba družbe Hasbro. Igra je všeč mnogim in je odlična za igranje na nočnih družinskih igrah ali v velikih skupinah. Boggle® je še posebej priljubljen med igralci Scrabble®, saj je za igranje kroga potreben zelo kratek čas, tri minute, vendar še vedno preizkuša sposobnost hitrega iskanja čim več besed.

Pravila Boggle® so dokaj enostavna za sledenje. Pri igranju igre doma igralci stresejo in nato razporedijo šestnajst kock, vsaka z eno črko na obraz (Q je izjema in pomeni Qu), v kvadrat. Igralci se strinjajo o sprejemljivosti različnih besed, kot so tiste, ki vsebujejo kletvice, in se lahko dogovorijo za uporabo posebnega slovarja. Za predane bogglerje je izbira slovarja običajno The Official Scrabble Players Dictionary. Različice igre vključujejo uporabo 25 kock za oblikovanje kvadratov 5 x 5, kar lahko pomaga pri iskanju veliko večjih besed.

Časovnik ali merilnik časa za jajca se uporablja, da igralcem omogoči tri minute, da zapišejo čim več besed iz kockastega niza črk. Besede morajo biti sestavljene iz najmanj treh črk, pri tvorbi besede pa morajo biti črke med seboj. Posamezna beseda ne more uporabiti ene kocke več kot enkrat, lahko pa se premaknete navpično, vodoravno ali diagonalno na naslednjo črko, da ustvarite besedo.

Standardna pravila zahtevajo, da igralci preberejo svoje besede na koncu vsakega kroga. Podvojene besede se ne točkujejo. Namenski igralci Boggle® poskušajo iskati daljše in manj običajne besede, da bi dobili višje rezultate in se izognili podvajanju besed s strani drugih igralcev. Nižji rezultati so pogosti, ko je skupina igralcev velika. Če igrate samo z eno ali dvema osebama, običajno prevladajo višji rezultati.

Edinstvene besede se točkujejo po dolžini. Besede s tremi in štirimi črkami prinesejo eno točko, besede s petimi črkami si prislužijo dve točki, besede s šestimi in sedmimi črkami zaslužijo tri točke, vse, kar je nad sedmimi črkami, pa enajst točk. Ne pozabite, da v večini iger morate biti edina oseba, ki najde besedo, da lahko zaslužite točke. Nekatere igre se končajo z ničelnim izidom, ko se igralci enako ujemajo v znanju besed. Igralci Boggle® lahko porabijo svoj čas za iskanje največjih možnih besed, namesto da bi se mučili s krajšimi pogostejšimi besedami, da bi zmagali v krogu. Največje možne besede so dolge sedemnajst črk, saj se Q šteje kot dve črki, Qu. Besede s sedemnajstimi črkami, kot je nepomembno, so možne samo na plošči za boggle, ki vsebuje ploščico Q.

Obstaja več spletnih mest Internet Boggle®, kot je WEBoggle, ki vam omogočajo igranje na spletu. Če ste hiter tipkam, lahko običajno dosežete veliko več točk v dodeljenem času, kot bi, če bi besede pisali z roko. WEBoggle dosega nekoliko drugačen rezultat kot tradicionalna igra Boggle®. Vsak igralec dobi individualno oceno in dobi tudi seznam edinstvenih besed, ki jih je našel. Podvojene besede se štejejo, saj lahko v eni igri sodeluje več kot 100 igralcev. Kletvice so dovoljene, zato to morda ni najboljša stran za mladega igralca. Poleg tega lahko nekateri računalniški programi na žalost najdejo večino besed na plošči Boggle v manj kot štirih minutah, goljufi pa obstajajo. Kljub temu je igra lahko še vedno zelo zabavna in zelo zasvoji za leksofile.